نشست خبری سومین کنفرانس ملی کارآفرینی برگزار شد
1398-09-27
نشست خبری سومین کنفرانس ملی کارآفرینی برگزار شد

 

 

نشست خبری سومین کنفرانس ملی کارآفرینی برگزار شد
سومین کنفرانس ملی کارآفرینی بمنظور گردهمایی محققان حوزه کارآفرینی و کسب و کارهای نوین و ارائه‌ی آخرین دستاوردهای پژوهشی و کاربردی در این زمینه در روزهای سوم و چهارم دی ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

 

 به گزارش روابط عمومی، نشست خبری سومین کنفرانس ملی کارآفرینی ظهر روز دوشنبه 26 آذرماه سال جاری در سالن کنفرانس معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه برگزار شد.

دکتر فیض بخش دبیر علمی کنفرانس در ابتدای این نشست خبری اظهار داشت: ۲۰ سال پیش نخستین مرکز کارآفرینی در دانشگاه شریف تاسیس شد و در این مدت خدمات ارزنده‌ای برای کمک به کارآفرینی دانشجویان ارائه شده است.

وی با بیان اینکه سومین همایش کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف سوم و چهارم دی ماه در محل این دانشگاه برگزار می شود، درباره اهداف همایش پیش رو گفت: مدل‌های آموزش کارآفرینی در دانشگاه‌ها، توسعه وترویج فرهنگ کارآفرینی در میان دانشجویان و اعضای هیات علمی، توانمندی سازی دانشجویان و ارتقاء مهارت‌ها و قابلیت‌های کارآفرینانه آنها، نحوه استفاده و تعامل با بخش خصوصی برای توسعه کسب و کارهای نوین و دانش بنیان و بررسی الگوها و مدل‌های بین المللی در ارتباط با توسعه و کارآفرینی از مهمترین اهداف این رویداد است.

وی با تاکید بر اینکه کارآفرینی ماموریت دانشگاه صنعتی شریف است، تصریح کرد: برای این هدف واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری گنجانده شده و مدرسه اشتغال کارآفرینی و راه اندازی استارتاپ‌های کارآفرینی از جمله کارهایی است که در مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف انجام شده است.

دبیر سومین همایش ملی کارآفرینی دانشگاه شریف استفاده از کمیته‌های علمی بین المللی، چاپ مقالات برگزیده در مجلات علمی و پژوهشی معتبر، ارائه مقالات ویژه محققان سرآمد حوزه کارآفرینی در داخل و خارج از کشور، انتخاب آموزش دهندگان و کتاب‌های برتر کارآفرینی، نمایه‌سازی مقالات پذیرفته شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، تعامل با کارآفرینان داخل و بین المللی و تقدیر از کارآفرینان برتر را از دیگر ویژگی‌های این همایش عنوان کرد.

دکتر فیض بخش درباره شرکت‌های موفق کارآفرین در سه سال گذشته اظهار داشت: ۲۴ شرکت پس از حضور در مراکز رشد، وارد پارک های علم و فناوری شدند و در ادامه توانستند کسب و کار خود را در خارج از پارک و بازار کار ادامه دهند البته اکنون نیز ۶۰ شرکت در مراکز رشد فعالیت می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در خصوص اینکه چه تعداد از فارغ التحصیلان دانشگاه به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و چه تعداد در داخل کشور کارآفرین می‌شوند؟ اظهار داشت: بیشتر فارغ التحصیلان تلاش می‌کنند به دلیل تاثیرگذاری، درآمدکافی و احترام در داخل کشور کسب و کار نویی را راه اندازی کنند زیرا فارغ التحصیلانی که مهاجرت می‌کنند مجبور به انجام کار کارمندی هستند و به دلیل فرهنگ و زبان کشورها و نداشتن ارتباطات لازم، کارآفرینی در خارج از کشور به سختی انجام پذیر است.

دکتر فیض بخش با تاکید بر اینکه استارتاپ ها و کارآفرینی تاثیر بسزایی در حفظ نخبگان کشور دارند، گفت: بیشتر دانشجویان علاقه دارند در کشور خود فعالیت کارآفرینی را دنبال کنند. البته برای اینکه ظرفیت بالای نخبگان در کشور حفظ شود باید آموزش های لازم در دوران دانشجویی به آنها ارائه شود و در ادامه نیز از آنها برای پرورش ایده و تبدیل به کسب و کار نوین حمایت شود.

وی با ذکر مثالی خاطرنشان کرد: تعدادی از دانشجویان فارغ التحصیل با طرح ایده و کامل کردن آن در مراکز رشد و سپس توسعه آن در اجتماع، شرکت‌هایی را به وجود آورند که اکنون نزدیک به نیم میلیون دلار برند آنها قیمت گذاری شده است. بر همین اساس برگزاری چنین همایش‌هایی تاثیر زیادی برای آگاهی بیشتر دانشجویان دارد و نتایج حاصل از آن برای برنامه ریزان حوزه کارآفرینی در دانشگاه‌ها و مراکز دولتی و خصوصی مرتبط بسیار مفید است.

 

دانشگاه صنعتی شریف آماده تامین نیاز فناوری در صنعت

در ادامه دکتر موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گفت: دانشگاه صنعتی شریف در زمینه تولید محصولات مربوط به فناوری اطلاعات، تجهیزات نفت‏، دارو و برخی مواد شیمیایی فعالیت می‌کند.
دکتر موحدی از ظرفیت و آمادگی دانشگاه شریف برای تامین نیاز‌های فناورانه در صنعت کشور خبر داد.
دکتر محمدرضا موحدی با اشاره به ایجاد مدرسه اشتغال در این دانشگاه گفت: امسال چهارمین دوره این طرح برگزار می‌شود و در جهت کسب مهارت‌های اجتماعی در یک دوره یک ساله دانشجویان برای بازار کار آماده می‌شوند.
وی افزود: این مدرسه در هر دوره حدود ۱۰۰ نفر فارغ التحصیل دارد و امسال با همکاری وزارت علوم این طرح را در ۴ دانشگاه دیگر کشور به صورت آزمایشی اجرا می‌کنیم.
هسته‌های شتاب دهنده فناوری نیز در دانشگاه وجود دارد که دانشجویان با حمایت و سرمایه اولیه بتوانند ایده‌های خود را تبدیل به کسب و کار کنند و اگر در این مسیر موفق بودند در مرکز رشد دانشگاه به عنوان یک شرکت استارت آپ مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
وی افزود: این شرکت‌ها در مراحل بعدی در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف که در آن شرکت‌های بزرگ و رشد یافته حضور دارند، وارد می‌شوند.
در بحث تحقیقات و توسعه فناوری نیز بخش‌هایی در دانشگاه برای پاسخگویی به نیاز‌های کشور فعال هستند و برخی تجهیزات که ممکن است در تامین آن‌ها با مشکل مواجه باشیم تولید می‌کنند.
دانشگاه صنعتی شریف در زمینه تولید محصولات مربوط به فناوری اطلاعات تجهیزات نفت‏، دارو و برخی مواد شیمیایی فعالیت می‌کند.
دکتر موحدی در ادامه گفت: در خصوص تجهیز درون چاهی برای صنعت نفت برای کمک به افزایش تولید، محصولی داخلی در این دانشگاه طراحی شده است که از واردات معادل خارجی آن جلوگیری می‌کند و در اختیار شرکت‌های نفتی قرار گرفته است.

وی افزود: با این حال ظرفیت‌های دانشگاه با قرارداد‌هایی که برای تولید بسته می‌شود فاصله دارد و این در حالیست که صنایع باید به سمت شرکت‌های دانش بنیان حرکت کند.
دکتر موحدی در پایان اظهار داشت: ما می‌توانیم تهدید تحریم‌ها را به فرصتی بزرگ برای توسعه فناوری تبدیل کنیم.